Leczenie i upiększanie pijawkami

pijawki
Leczenie pijawkami
Sprawdź cenę zabiegu:
LECZENIE I UPIĘKSZANIE PIJAWKAMI
każda pijawka 30,00zł
maseczka liftingująca 50,00zł

Zainteresował Cię ten zabieg?
Zapraszamy na darmowe konsultacje do Strefy Piękna i Urody Bio-Derma.
Wizytę możesz umówić dzwoniąc pod numer: +48 692 569 739

Nazwa hirudoterapia pochodzi od łacińskiej nazwy Hirudo (pijawka).

Substancje wydzielnicze gruczołów ślinowych pijawki lekarskiej, zwane potocznie hirudozwiązkami zostały określone międzynarodową nazwą SGS (Salivary Glands Secretion). Stało się tak dlatego, że związki gruczołów ślinowych pijawek nie tylko pochodzą z gatunku Hirudo, ale także innych pijawek lekarskich niebędących Hirudo. Wciąż odkrywane są nowe związki gruczołów ślinowych. Aktualnie stwierdzonych jest ich około 115, ale sklasyfikowanych tylko połowę. Wraz z ich odkryciami, pijawki powracały po 100 letniej przerwie do medycyny. Poznanie hirudozwiązków i sposobu ich działania otwiera potężne możliwości terapeutyczne.

Ważniejsze z nich to:

 • Związki przeciwbólowe – jako związki chemiczne nie zostały rozpoznane. Znieczulają miejsca ugryzienia pijawki.
 • Substancje rozszerzające naczynia krwionośne. Enzym hialuronidaza
  – jeden z ważniejszych antykoagulantów, zwiększa rozprzestrzenianie się związków u żywiciela.
 • Hirudyna – enzym proteolityczny hamujący układ krzepnięcia krwi Bdeliny
  – w układzie krzepnięcia wykazują przeciwstawne działanie w stosunku do hirudyny Egliny – substancje silnie hamujące stany zapalne w traumatologii
  i chirurgii.
 • Substancje antybiotyczne z endosymbiotycznej bakterii zabijające różne patogeny lub osłabiające ich działanie.

Terapeutyczny efekt działania substancji aktywnych wydzieliny ślinowej pijawek lekarskich

Hirudoterapia nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, jednakże skutecznie leczy bądź wspomaga leczenie wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, krwiaki i zakrzepy, nadciśnienie niedociśnienie, choroby i bóle serca, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę niedokrwienną, wysoki cholesterol, choroby skóry, hemoroidy, rwę kulszową, żylaki, trudno gojące się rany, obrzęki powypadkowe, choroby płuc i oskrzeli, choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, alergie, procesy starzenia, choroby kobiece, bezpłodność, prostatę, impotencję, zapalenie korzonków nerwowych, udary, bóle stawów, choroby nerek, bóle kręgosłupa, agresję, histerię, nerwice, depresję, a nawet niektóre nowotwory

Przeciwwskazania do stosowania hirudoterapii Ograniczenia stosowania hirudoterapii można podzielić na bezwzględne i względne.

Hirudoterapia jest bezwzględnie przeciwwskazana w następujących stanach:

 • u chorych na hemofilię bądź inne choroby krwi związane z niedoborem czynników krzepnięcia
 • u osób z zaawansowaną anemią
 • u kobiet w ciąży, ponieważ: – substancje zawarte w wydzielinie ślinowej pijawek mogą wywołać poronienie
 • po hirudoterapii czasami występują działania niepożądane, m.in. zakażenie bakterią Aeromonas hydrophila, które wymagają zastosowanie leków chemicznych.

Należy zachować ostrożność w przypadku:

 • hipotonii wówczas, gdy ciśnienie jest niższe niż 80/60, w przeciwnym razie może dojść do zasłabnięcia
 • nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawień z przewodu pokarmowego
 • u pacjentów z alergią na proteiny;

W wyjątkowych sytuacjach, takich jak po replantacji możliwe jest stosowanie hirudoterapii u osób uczulonych, lecz z jednoczesnym podawaniem leków przeciwhistaminowych, jednoczesnego stosowania kwasu acetylosalicylowego, antykoagulantów oraz innych niesteroidowych leków przeciwzakrzepowych i inhibitorów agregacji trombocytów .

Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu hirudoterapii:

 • u dzieci poniżej 10 roku życia; wyjątek stanowią pacjenci po replantacji
 • u kobiet w trakcie trwania miesiączki
 • u pacjentów z ogólnym osłabieniem
 • u osób z wysoką temperaturą, gruźlicą bądź zarażonych wirusem HIV
 • u osób chorych psychicznie

MASECZKA LIFTINGUJĄCA

Metody upiększania ciała i hamowania procesów starzenia skóry za pomocą pijawek znane były od najstarszych czasów. Maseczki na twarz i ciało z olejków zapachowych mieszanych z krwią pijawek stosowały słynne japońskie gejsze, słynące ze swej urody. Najnowsze badania nad substancjami gruczołów ślinowych pijawki potwierdziły obecność substancji mogących wpływać na stan skóry, jej napięcie, ukrwienie, utlenowanie i konsystencję. Z tego względu pijawka lekarska jest coraz częściej stosowana w kosmetyce twarzy.

Krew pacjenta pobrana w czasie zabiegu hirudoterapii jest wspaniale działającą maseczką liftingującą. Już po pierwszym nałożeniu maseczki skóra staje się napięta, nawilżona i jedwabiście gładka. Staje się ona delikatna, a płytkie zmarszczki i przebarwienia znikają. Maseczka skutecznie wpływa na zmniejszenie trądziku i innych chorobowych zmian skóry twarzy. Pijawki wykorzystuje się również przy redukcji cellulitu, pajączków naczyniowych oraz zmian łuszczycowych. Zalecane jest dwukrotne powtórzenie zabiegu w celu utrwalenia jego efektów.